Sezon grzewczy w pełni, co niestety oznacza wyższe rachunki za ogrzewanie i zanieczyszczanie środowiska. Jak oszczędzać na energii, wiedzą Poznaniacy, dla których rozpoczyna się już IX akcja badań termowizyjnych “Trzymaj ciepło”.

 

Poznaniacy często utożsamiani są z oszczędnością, nierzadko z byciem sknerą. My chcielibyśmy odwrócić trochę sytuację i pokazać, jak korzystne może okazać się przysłowiowe zbieranie “grosz do grosza[...]”. Mieszkańcy Poznania nie lubią płacić za dużo i słusznie, dlatego poszukują alternatywne rozwiązania, aby m.in. zmniejszać rachunki i bieżące opłaty.

Znając mentalność i potrzeby wielkopolan, w mieście zrodziła się idea akcji oferująca bezpłatne badania termowizyjne, aby pomóc im zatrzymać ciepło w domach. Akcja “Trzymaj ciepło” zwraca uwagę poznaniaków na istotny problem strat ciepła z budynków. Jak wynika z naszej praktyki, straty te mogą wynosić nawet 1500 zł rocznie, a dzięki badaniom możemy właśnie tyle zaoszczędzić.

 

W poszukiwaniu strat

 

 

Do tej pory podczas “Trzymaj ciepło”, zbadaliśmy już ponad 3700 domków jednorodzinnych i 140 kamienic w Poznaniu. Daje nam to poczucie, że niewątpliwie mamy duży udział w zwiększaniu lokalnej świadomości i popularyzowaniu efektywności energetycznej. W tegorocznej edycji, nasza ekipa, jako Generalny Wykonawca odwiedzi 500 domów jednorodzinnych i 10 kamienic z rejonu Wildy oraz Łazarza. Domy uczestników akcji, odwiedzamy w sezonie zimowym tj. od grudnia do lutego, w godzinach wieczornych, kiedy temperatura spada do 2-3°C i nie występują opady. Jesteśmy wyposażeni w bardzo precyzyjne kamery termowizyjne, którymi robimy zdjęcia od zewnętrznej strony budynku. Całe badanie trwa od 15 do 30 min, podczas którego sprawdzamy skąd ucieka ciepło, badając m.in. szczelność okien i drzwi. W trakcie wykonywania termowizji, rozmawiamy z właścicielami domów i edukujemy ich w zakresie energooszczędności. Natomiast po wykonaniu badania, przygotowujemy raport dla każdego domu, w którym zamieszczamy termogramy budynku i opis nieprawidłowości w jego termoizolacji. 

 Na zdjęciach wszystkie punkty pokazane na żółto i pochodne tej barwy, wskazują miejsca ucieczki ciepła z domu.

Z roku na rok obserwujemy wzrost świadomości Poznaniaków i troski o środowisko, co nas bardzo cieszy oraz napawa dumą, że możemy dzielić się swoją wiedzą i współtworzyć tak wartościową akcję.

 

W trosce o  mieszkańców

 

“Trzymaj ciepło” jest akcją organizowaną przez Wydział Ochrony Środowiska UM Poznania, dla mieszkańców Poznania, którzy bezpłatnie zarejestrowali się na stronie (www.trzymajcieplo.pl). Głównym Partnerem jest Veolia, poznańska ciepłownia, która wspiera akcję od samego początku. To już dziewiąta edycja, a każda kolejna cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

 

Już niedługo rozpoczynamy badania w terenie, a szczegółowa fotorelacja zostanie pokazana na naszym fanpage’u. Trzymajcie się ciepło!

 

Masz pytania?

Porozmawiajmy

Kontakt