Sezon grzewczy w pełni, co niestety oznacza wyższe rachunki za ogrzewanie i zanieczyszczanie środowiska. Jak oszczędzać na energii? Odpowiedź na to pytanie znają Poznaniacy, dla których rozpoczyna się już IX akcja badań termowizyjnych Trzymaj ciepło.

Poznaniacy często utożsamiani są z oszczędnością oraz nazywani sknerami. My chcielibyśmy odwrócić sytuację i pokazać, jak korzystne może okazać się przysłowiowe zbieranie grosza do grosza. Mieszkańcy Poznania nie lubią płacić zbyt dużo (i słusznie!), dlatego poszukują alternatywnych rozwiązań, aby zmniejszać rachunki i bieżące opłaty. W mieście zrodziła się idea akcji oferująca bezpłatne badania termowizyjne, aby pomóc Wielkopolanom zatrzymać ciepło w domach. Akcja Trzymaj ciepło zwraca uwagę poznaniaków na istotny problem strat ciepła z budynków. Jak wynika z naszej praktyki, straty te mogą wynosić nawet 1500 zł rocznie. Dzięki badaniom możemy te pieniądze zaoszczędzić.

 

W poszukiwaniu strat

 

Do tej pory podczas akcji Trzymaj ciepło zbadaliśmy ponad 3700 domków jednorodzinnych i 140 kamienic w Poznaniu. Daje nam to poczucie, że niewątpliwie mamy duży udział w zwiększaniu lokalnej świadomości i popularyzowaniu efektywności energetycznej. W tegorocznej edycji nasza ekipa, jako Generalny Wykonawca, odwiedzi 500 domów jednorodzinnych i 10 kamienic z rejonu Wildy oraz Łazarza. Domy uczestników akcji odwiedzamy w sezonie zimowym, czyli od grudnia do lutego, w godzinach wieczornych, kiedy temperatura spada do 2-3°C i nie występują opady. Jesteśmy wyposażeni w bardzo precyzyjne kamery termowizyjne, którymi robimy zdjęcia od zewnętrznej strony budynku. Całe badanie trwa od 15 do 30 minut. Sprawdzamy podczas niego, skąd ucieka ciepło, badając między innymi szczelność okien i drzwi. W trakcie wykonywania termowizji rozmawiamy z właścicielami domów i edukujemy ich w zakresie energooszczędności. Po wykonaniu badania przygotowujemy raport dla każdego domu, w którym zamieszczamy termogramy budynku i opis nieprawidłowości w jego termoizolacji. 

 

Na zdjęciach wszystkie punkty pokazane na żółto i pochodne tej barwy, wskazują miejsca ucieczki ciepła z domu.

 

W trosce o  mieszkańców

Trzymaj ciepło jest akcją organizowaną przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania, dla mieszkańców, którzy bezpłatnie zarejestrowali się na stronie www.trzymajcieplo.pl. Głównym Partnerem jest Veolia, poznańska ciepłownia, która wspiera akcję od samego początku. To już dziewiąta edycja, a każda kolejna cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Z roku na rok obserwujemy wzrost świadomości Poznaniaków i troski o środowisko, co nas bardzo cieszy oraz napawa dumą, że możemy dzielić się swoją wiedzą i współtworzyć tak wartościową akcję. Już niedługo rozpoczynamy badania w terenie. Szczegółowa fotorelacja zostanie pokazana na naszym fanpage’u. Trzymajcie się ciepło!

 

Masz pytania?

Porozmawiajmy

Kontakt